Porady
Wychodząc naprzeciw pełnemu zadowoleniu i bezpieczeństwu naszych klientów, opracowaliśmy kompendium informacji, które każdy inwestor powinien poznać przed dokonaniem decyzji o zakupie domku, wyboru swojego wymarzonego miejsca jego postawienia czyli działki oraz formy prawnej w jakiej domek ma funkcjonować na działce.
I. Warunki prawne w przypadku budowania pełnoprawnego dom
1. Warunki urbanistyczne posadowienia domu na działce:
W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy w danej lokalizacji istnieją uwarunkowania dotyczące sposobu użytkowania działki oraz możliwości przeznaczenia terenu pod planowaną zabudowę, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który reguluje sposób wykorzystania terenu. W przypadku braku Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby zrealizować przedsięwzięcie musimy wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy. Należy pamiętać, że Prawo dotyczące sposobu zabudowy i zagospodarowania działki/terenu obowiązuje dla wszystkich typów obiektów i sposobów ich legalizacji czyli zarówno do budynków stałych, tymczasowych, na zgłoszenie, bez zgłoszenia.
W związku z powyższym, każdorazowo przed zakupem nieruchomości radzimy sprawdzić czy działka jest objęta planem oraz co można na niej zbudować.
2. Procedura legalizacji posadowienia domku:
- domek do 35m2 – procedura prowadzona w trybie zgłoszenia – więcej patrz Ustawa Prawo Budowlane,
- domek do 70m2 – procedura prowadzona w trybie zgłoszenia – Ustawa Prawo Budowlane,
- domek jako obiekt tymczasowy – posadowienie na zgłoszenie, możliwość użytkowania do 180 dni.
II. Warunki prawne w przypadku budowania domku letniskowego
Procedura legalizacji podobna jak dla zwykłego domu – patrz pkt. I.
Różnice w stosunku do procedury z pkt. I :
- budynek rekreacji indywidualnej musi być obiektem parterowym, wolnostojącym o pow. zabudowy nie przekraczającej 70m2, dom nie może mieć użytkowego poddasza może za to mieć otwartą antresolę,
- ilość domków na każde 500 m2 działki nie może być większa niż jeden,
- domek letniskowy jest obiektem do przeznaczenia tymczasowego, a pobyt w nim nie powinien łącznie przekraczać 180 dni w roku,
- brak możliwości zameldowania.
III. Warunki prawne w przypadku pozostania domku w postaci pojazdu kempingowego
- brak możliwości wzięcia kredytu hipotecznego,
- brak możliwości wykonania stabilnego i trwałego fundamentu – konieczne przeprowadzenie procedury z pkt. I lub II,
- brak możliwości zameldowania,
- brak możliwości podłączenia mediów z sieci. Po podłączeniu mediów z sieci domek mobilny zmienia charakter z obiektu kampingowego na tymczasowy lub stały obiekt budowlany.
IV. Warunki techniczne
1. Przygotowanie podbudowy pod domek:
Dla naszych klientów przygotowaliśmy dwie propozycje posadowienia domków : pierwsza to płyta fundamentowa, druga to stopy fundamentowe.
Projekt płyty fundamentowej oraz drugiego wariantu stopy fundamentowej zamieszczony w dokumentacji, został wykonany w oparciu o typowe warunki gruntowe, podane w założeniach. Konstruktor budowlany, w oparciu o przekazaną geologię, powinien dokonać adaptacji projektu posadowienia do warunków lokalnych. Właściwie wykonane podłoże i solidny fundament zapewni długoletnie, bezawaryjne użytkowanie domku.
2. Instalacja elektryczna i wodno – kanalizacyjna:
Domki RAM House są wyposażone w komplet instalacji koniecznych do normalnego użytkowania, a więc – instalacja elektryczna, instalacja wodna oraz instalacja kanalizacyjna. Przyłącza oraz ich lokalizacja zostaną pokazane na rysunku technicznym dot. posadowienia.
Instalacja elektryczna – najwygodniejszą formą zasilenia domku jest ogólnodostępna sieć miejska lub gminna. Jednak w przypadku braku takiej formy zasilania, domek możemy zasilić z generatora prądu, przy którego doborze służymy pomocą. Wymagana moc zasilania została podana na rysunku technicznym dot. posadowienia.
Instalacja wodna – najwygodniejszą formą zasilenia domku jest ogólnodostępna sieć miejska lub gminna. Jednak w przypadku braku takiej formy zasilania, domek możemy zasilić z własnej studni lub krótkotrwale z zbiornika zewnętrznego np. typu Mauser, instalując dodatkową pompę ( hydrofor ) wymuszającą obieg wody.
Instalacja kanalizacyjne – najwygodniejszą formą podpięcia domku jest ogólnodostępna sieć miejska lub gminna. Jednak w przypadku braku takiej formy instalacji, domek możemy podpiąć do szamba które może mieć formę oczyszczalnia biologicznej, szczelnego zbiornika w ziemi lub zbiornika kontenerowego który możemy umieścić np. pod domkiem.
V. Podsumowanie
Jak wynika z powyższego opracowania, nasza decyzja co do miejsca i formy inwestycji powinna zostać dokładnie przemyślana i zaplanowana. Domki RAM House z uwagi na posiadanie pełnej dokumentacji budowlanej mogą spełnić wszystkie wymogi, niezależnie od decyzji jaką Państwo podejmą.
Opcja 1
Jeżeli Państwa decyzją, domek nie będzie legalizowany jak normalny dom, lecz pozostanie w klasyfikacji pojazdów kempingowych, otrzymacie dokumentację dot. tego typu urządzeń wg. normy PN-EN 1647+A1:2022-01.
Opcja 2
Jeżeli Państwa decyzją, domek będzie legalizowany jak normalny dom lub domek letniskowy, otrzymacie Państwo dokumentację budowlaną umożliwiającą przedłożenie w urzędzie, jako składnik dokumentacji koniecznej do uzyskania pozwolenia na budowę lub legalizacji w formie zgłoszenia.
Uwaga : Niniejsze opracowanie służy jedynie celom informacyjnym i nie stanowi elementu oferty oraz nie może być podstawą do żadnych roszczeń z tego tytułu.
Masz pytania?
SIEDZIBA GŁÓWNA
-
RAMELBUD Sp. z o.o.
Rajsko 16
32-822 Strzelce Wielkie
Poland, Małopolska
NIP 869-19-82-173